www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Čt04022020

Last update11:43:24

Back Kauzy Ekologická zakázka Ekologická zakázka - tunel století 2

Ekologická zakázka - tunel století 2

  • PDF

Když ekonom Pavel Kohout oznámil, že odchází z NERVu, mluvil o nedostatcích v zákonu o státních zakázkách. Výslovně uvedl pojem „zadávací podmínky“, jejichž splnění je předpokladem, aby uchazeč vůbec byl připuštěn do soutěže. Nevěřili byste, jaké zadávací podmínky vznikly na ministerstvu financí. Pokud si myslíte, že se přitom radili třeba s ministerstvem životního prostředí, mýlíte se. Asi tam rozumí všemu.


Jednou s velmi podivných podmínek je, že dodavatel musí provozovat obří skládku na likvidaci komunálních odpadů v disponibilním objemu 4 miliony kubických metrů. Víte, kolik takových v ČR máme? Pokud si myslíte, že jednu, mýlíte se. Podle ministerstva životního prostředí žádnou. Ale několik talových je ve výstavbě či v procesu rozšiřování kapacit. Zajímavé je, že jeden z (asi nevhodných) uchazečů byl vyřazen, ačkoliv disponuje několika skládkami po celém území ČR a jejich celkový objem přesahuje zmíněné 4 miliony kubíků (výhodné i vzhledem k rozložení lokalit).


Možná byste naopak čekali, že zadávací podmínkou bude, že vítěz provozuje skládku na „nebezpečné“ odpady. Nic takového tam ale není.

Další zajímavou zadávací podmínkou je vlastnění spalovny na patnáct tisíc tun odpadu ročně. Kolik že jich v ČR máme? Dvě. A obě patří stejnému majiteli.

Asi nejkurióznější podmínkou je „provozovat zařízení pro výrobu alternativních paliv“. Podle ministerstva životního prostředí totiž pojem "alternativní palivo" vůbec neexistuje. Vyhláška, která stanoví požadavky na kvalitu paliv, byla zrušena a nahradila ji jiná, jež už pojem alternativní palivo neobsahuje.


Co z toho plyne? Základní podmínkou pro dosažení dobré ceny je skutečná konkurence soutěžitelů, tzn., musí jich být co nejvíce. Že tři je málo, zvláště pokud to smrdí kartelovou dohodou, je zřejmé. 

(pokračování příště)

Komentářů
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."